Sine cura – bez troski, zmartwienia, niepokoju czy zmian. Ten łaciński zwrot jest podstawą wymienianą we wszelkich publikacjach ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa. Starożytna fraza dała początek rozważaniom nad tą dziedziną życia każdego człowieka.
W dzisiejszym świecie badania nad bezpieczeństwem są rzeczą powszechną. Bezpieczeństwo jako słowo ukazało się wieki temu i jest wykorzystywane coraz częściej. Ma ono swoją historię tak długą, jak istnienie jednostki ludzkiej, albowiem potrzeba ta towarzyszyła nam od zarania naszej świadomości i chęci przetrwania.
Bezpieczeństwo rozumiane jako pewien stan polegający na równowadze i braku zagrożenia, jest przedmiotem zainteresowania wielu dziedzin nauk: przyrodniczych, technologicznych, medycznych, rolniczych, społecznych, a także szczegółowych dyscyplin naukowych, które sięgają początków naukowego poznania rzeczywistości.
Z faktu, że bezpieczeństwo jako obiekt ma charakter wielostronny i takie również są problemy zarządzania bezpieczeństwem, wypływa założenie programowe przekraczania granic pomiędzy dyscyplinami naukowymi oraz korzystania z dorobku teoretycznego wielu nauk: filozofii, psychologii, socjologii, historii, nauk ekonomicznych, politycznych, prawnych, wojskowych, przyrodniczych, górniczych, pedagogicznych, a także artystycznych.
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo ma dla każdego człowieka kluczowe znaczenie. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych wartości i potrzeb. Według hierarchii potrzeb amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa, zajmuje ono drugą pozycję zaraz po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych.
Wśród wielu dziedzin bezpieczeństwa takich jak: bezpieczeństwo ekonomiczne, militarne, zdrowotne wyróżniamy jeszcze bezpieczeństwo człowieka jako jednostki. Są to dziedziny bezpieczeństwa odnoszące się bezpośrednio do bezpieczeństwa człowieka.
Każda osoba ma potrzebę poczucia bezpieczeństwa w miejscu, w którym przebywa. Na poziom naszego poczucia bezpieczeństwa wpływają jednocześnie czynniki zewnętrzne, jak i my sami. Poziom naszej wiedzy, sposób zachowania się w przypadku zagrożenia mogą posiadać kluczowe znaczenie dla jego ewentualnych skutków.
Prace zawarte w niniejszej publikacji w większości mają charakter oryginalny i przedstawiają cenne doświadczenia teoretyków, jak i praktyków. To swoiste połączenie oraz czasem porównanie, koncepcji teoretycznych z problemami użytecznymi.