Opis wydawniczy: Prezentowana publikacja, poświęcona wybranym aspektom dziejów służby domowej XIX i XX wieku, jest efektem konferencji zatytułowanej „Kultura pracy. Służba domowa w dziejach", która odbyła się w Instytucie Historii (obecnie Wydział Historii) Uniwersytetu im.
Adama Mickiewicza w Poznaniu w listopadzie 2019 roku. Podstawowy zamysł, który towarzyszył organizatorom konferencji opierał się na założeniu, iż problematyka służby domowej, choć obecna w historiografii od lat, domaga się nowej perspektywy badawczej, związanej m.in.
z rozwojem szeroko rozumianej historii kultury. W głównych założeniach badań historyków kultury zagadnienia związane z pracą oscylują wokół symbolicznych rozmiarów tej społecznej działalności i powiązane są z analizą i interpretacją zjawisk dotyczących norm, wartości, etosów oraz złożonych relacji społecznych w sieci osób powiązanych tytułowym pojęciem – „służba domowa".
W tym kontekście poruszana problematyka wkracza w obszary historii społecznej, a w szczególności historii życia codziennego, dziejów rodziny i historii życia prywatnego, historii pracy,jeszcze demografii historycznej.
Tego rodzaju perspektywa pozwala także na sięgnięcie do przeróżnego materiału źródłowego: epistolografii, ikonografii, literatury błyskotliwej, pamiętników, czasopiśmiennictwa i poradnictwa oraz do relacji skatalogowanych w ramach „historii mówionej".
Fragment wstępu