Ta książka to swego typu testament polityczny Andrzeja Walickiego. Przynosi dobór jego najróżniejszych tekstów – są wśród nich rozprawy naukowe, eseje i publicystyka polityczna, ale także nieznane dotąd zapiski o charakterze osobistym – których tematem jest problematyka PRL, widziana z różnorodnych perspektyw.
Przedmiotem refleksji, jak za każdym razem u tego autora wnikliwej i oryginalnej, stają się problemy totalitaryzmu i antykomunizmu, „Solidarności" historycznej i jej późniejszych wcieleń, określanych mianem „post-Solidarności", stanu wojennego, osoby i polityki Wojciecha Jaruzelskiego.
Walicki idzie pod prąd, przeciwstawia się obiegowym opiniom, uproszczeniom i propagandowo-politycznej demagogii. Pozwala zrozumieć historię PRL i jej dziedzictwo. Testament polityczny Andrzeja Walickiego.
Najciekawsza wykładnia najnowszych dziejów i fenomenu Polski Ludowej. Totalitaryzm i antykomunizm, Solidarność, stan wojenny i Wojciech Jaruzelski. Andrzej czuł się zobowiązany do dokończenia pracy nad książką, którą traktował trochę jak postawienie kropki nad i w swoim dorobku publicystycznym oraz swój polityczny testament.
prof. Joanna Schiller-Walicka Profesor ukazuje, że nie można zbudować obiektywnej oceny PRL przy pomocy mitologizacji zasług opozycji politycznej i autogloryfikacji kombatantów, którzy stworzyli komfortową dla siebie wersję historii.
prof. Stanisław Bieleń Wnikliwe, erudycyjne i krytyczne teksty jednego z największych polskich uczonych i intelektualistów przełomu XX i XXI w. Prof. Adam Chmielewski Andrzej Walicki (1930–2020), historyk idei, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze, a także Uniwersytetu Notre Dame w USA, członek Polskiej Akademii Nauk.
Autor licznych prac z zakresu myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i liberalizmu. Laureat Nagrody im. Eugenia Balzana (Włochy) – najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie humanistyki, za wkład w badanie dziejów myśli rosyjskiej i polskiej.
Jego książki i artykuły zostały przetłumaczone na mnóstwo języków. Fundacja Oratio Recta w 2019 r. Opublikowała jego książkę O Rosji inaczej.