Zjawisko handlu ludźmi w Polsce i na świecie, postrzegane w kontekście zorganizowanej przestępczości kryminalnej, ma sporo niekorzystnych konsekwencji nie tylko w gospodarce, lecz także w innych dziedzinach życia społecznego i publicznego.
Niniejsze opracowanie ukazuje dane dotyczące zastosowania narzędzi analitycznych w procesie wykrywania sprawców przestępstwa handlu ludźmi oraz taktykę i technikę zwalczania handlu ludźmi. Podręcznik adresowany jest z zasady do funkcjonariuszy organów ścigania prowadzących sprawy o przestępstwa handlu ludźmi, a także do studentów kierunków bezpieczeństwa wewnętrznego, prawa, administracji i kryminalistyki.
Opisano w nim zadania polityki i wyzwania dla instytucji, organizacji pozarządowych zwalczających handel ludźmi na świecie, w Unii Europejskiej i Polsce. W części wstępnej pracy omówiona jest problematyka handlu ludźmi, a także skala problemu przestępczości zorganizowanej handlu ludźmi, aspekty prawne, a także zagrożenia.
W kolejnych rozdziałach zostały przedstawione formy handlu ludźmi, metody działania sprawców i profi l sprawcy handlu ludźmi. W dalszej omówiono poręczne przykłady zastosowania analizy kryminalnej, analiz geoprzestrzennych z zastosowaniem oprogramowania ArcGIS oraz innego oprogramowania analitycznego w zwalczaniu handlu ludźmi.
dodatkowo oprócz zadań, wyznaczona została rola organów ścigania i rozmiaru sprawiedliwości we współpracy krajowej i międzynarodowej. Na zakończenie poruszono kwestie organizacyjno-taktyczne podejmowane poprzez Policję i inne instytucje, których celem jest ujawnienie przestępstw handlu ludźmi.
Publikacja będzie użyteczna równocześnie w procesie dydaktycznym, jak także w przygotowywaniu prac dyplomowych przez studentów, a z reguły została wyszczególniona w niej metodologia prowadzenia czynności wykrywczych dla przedstawicieli wyżej wymienionych instytucji.