Zasady obrotu nieruchomościami rolnymi wpływają na funkcjonowanie całego sektora rolnego. Nieruchomości rolne stanowią bowiem podstawę prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie i wszechstronnego, nie tylko ekonomicznego, rozwoju obszarów wiejskich.
Zakres oddziaływania regulacji dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi jest jednak istotnie szerszy – obejmuje jednocześnie społeczeństwo jak i przyrodę. Wynika to z charakteru nieruchomości rolnych, które są prawidłowem szczególnym – są niepomnażalne, zdegradowane odnawiają się szczególnie powoli, stanowią środowisko życia dla wielu organizmów.
Gleba będąca głównym elementem ekosystemów lądowych, nie bez powodu nazywana jest „fabryką życia". Bez niej, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju naukowego, nie byłaby realna produkcja żywności na skalę niezbędną do zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Nieruchomości rolne to zatem zasób, z którego czerpią wszyscy. Rolnictwo zaś można określić jako „dostarczyciela dóbr publicznych" o charakterze niekomercyjnym. Wśród nich, obok wspomnianego już bezpieczeństwa żywnościowego, jest także utrzymanie bioróżnorodności, podtrzymywanie i wzbogacanie tradycji kulturalnej i tożsamości wsi i regionów i spójności i żywotności obszarów wiejskich.