Niniejsza praca stanowi analizę 258 dokumentów, wypowiedzi i przemówień papieskich zgromadzonych w innej mojej pracy pt. Jan Paweł II wobec występowaniu islamu i muzułmanów w krajach Unii Europejskiej31, na podstawie polskiej wersji „L’Osservatore Romano"32 („OR").
Dokumenty te zostały ułożone chronologicznie i podzielone na 11 części: I. Encykliki, II. Adhortacje apostolskie, III. Listy papieskie, IV. Konstytucje apostolskie, V. Orędzia: na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), na Światowy Dzień Pokoju (ŚDP), na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (ŚDŚSP), VI.
Orędzia Urbi et Orbi na wielkanoc i Boże Narodzenie, VII. Przesłania okolicznościowe, VIII. Przemówienia: do korpusu dyplomatycznego, do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, do Kolegium Kardynałów i Kurii Rzymskiej, do instytucji Kurii Rzymskiej, do przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej w trakcie europejskich podróży zagranicznych, o treści międzyreligijnej, Jana Pawła II o Europie, do organizacji międzynarodowych, IX.
Homilie, X. Katechezy wygłoszone w trakcie audiencji generalnych, XI. Rozważania papieża wygłoszone przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański". Podstawowym materiałem badawczym były zatem dokumenty Jana Pawła II i wyjątkowo liczne wypowiedzi i przemówienia papieskie głoszone przy najróżniejszych okazjach.
Analizując źródła, starałam się nakreślić teologiczne i społeczne aspekty nauczania papieża odnoszące się do dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z islamem, do dziedziny polityki. Zamierzałam zbadać papieski stosunek do przedstawionego w pracy tematu (Ze Wstępu)