Choć kres ustroju komunistycznego w Polsce przyniósł rok 1990, kiedy została zlikwidowana PZPR, a także rady narodowe, to do teraz sporo rozwiązań i decyzji podjętych w PRL oddziałuje na codzienne życie Polaków.
Do organów, które wywarły najtrwalszy wpływ na ukształtowanie się obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, należały wojewódzkie rady narodowe oraz wojewodowie wspierani przez urzędy wojewódzkie. Dla pełnego zrozumienia okresu późnego PRL i początków wolnej Polski potrzebne jest zatem poznanie mechanizmów ich funkcjonowania, które przekładają się na relacje na linii władza – obywatele.
Przekonanie to legło u podstaw niniejszej monografii. Na przykładzie Wojewódzkiej Rady Narodowej w Toruniu oraz Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu przedstawia ona problem organizacji i funkcjonowania organów władzy i administracji szczebla wojewódzkiego w okresie późnego PRL, tzn.
w latach [1973] 1975–1990. Książka stanowi pierwsze monograficzne opracowanie wyszczególnionego problemu. Tym samym ma ogromne znaczenie jako podstawa do dalszych badań nad administracją komunistyczną oraz jako źródło wiedzy dla archiwistów zajmujących się opracowaniem dokumentacji najnowszej.