Autor książki „Wiara Słowian", Romuald Świerzbieński wykazał się wielką erudycją i świetnym warsztatem historycznym, łącząc najróżniejsze metody badawcze. W obszernej mierze posłużył się metodą filologiczną (językoznawczą), poddając analizie: obecność, znaczenie i podobieństwo leksykalne słów z zróżnicowanych języków słowiańskich, w tym z języków martwych (staro-cerkiewno słowiański).
W sporej mierze oparł się w dodatku na analizie źródeł historycznych: kronik, roczników, listów oraz literatury ładnej. Zakres materiału badawczego, wykorzystanego do napisania książki najlepiej definiuje jej tytuł.
szczególnie warty podkreślenia jest fakt, że autor potrafił wyodrębnić, porównać i zinterpretować ślady dawnych wierzeń słowiańskich, które odnalazł w mowie, obrzędach i tradycjach sobie współczesnych. Jest to dodatkowym atutem publikacji, gdyż mnóstwo z nich z całą pewnością nie dotrwało do naszych czasów i świadczy o głębokim zakorzenieniu kultury Słowian w tradycjach pogańskich, jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.