Monografia przybliża wyjątkowo niebanalną i relatywnie niedużo spenetrowaną na polskim rynku tematykę w obszarze kooperatywnej współpracy w lewarowanym finansowaniu działań komercyjnych, a także prospołecznych, alternatywnym wobec dotacji UE, a także dotychczas istniejącego systemu partnerstwa publiczno-prywatnego.
Jest to oryginalne opracowanie, dotyczące finansowania usług społecznych. Problem ten jest istotnie aktualny, niezwykle z uwagi na obawy o wzrost deficytu budżetowego oraz pogłębiający się dług publiczny w gospodarkach wielu krajów, w tym w Polsce.
Celem monografii jest podsumowanie badań teoretycznych i empirycznych poświęconych obligacjom oddziaływania społecznego (SIB– social impact bonds), jakie przeprowadzono dotychczas na świecie. Za okres badawczy przyjęto duży horyzont czasowy - lata 2000-2021.
W dotychczasowej literaturze próżno szukać tak kompleksowego i aktualnego opracowania poświęconego obligacjom oddziaływania społecznego. Pierwszy rozdział ukazuje definicję i mechanizm SIB, opisuje uwarunkowania rozwoju rynku obligacji oddziaływania społecznego, wyjaśnia istotę tego instrumentu polityki społecznej i szczegółowo go opisuje.
Rozdział drugi stanowi metodyczny opis procedury badawczej opartej na prawidłowych praktykach przeprowadzania przeglądu systematycznego. Wykorzystane teksty zostały przedstawione w ujęciu ilościowym i finalnie poddane przeglądowi systematycznemu w podziale na teksty teoretyczne, empiryczne, a także dotyczące faktycznie zrealizowanych projektów (zidentyfikowanych na podstawie danych zawartych w bazie Social Finance).
Taka struktura przeglądu wpływa na zarys kolejnych rozdziałów, tj. Trzeciego, czwarte¬go i piątego, które opisują wyniki przeglądu systematycznego badań teoretycznych, empirycznych oraz analizy funkcjonalnych rozwiązań SIB funkcjonujących na świecie.
Zakończenie stanowi podsumowanie niniejszego opracowania i zbiór rekomendacji, które w pierwszej kolejności należy rozważyć przed rozpoczęciem prac nad wdrożeniem obligacji oddziaływania społecznego w Polsce.
Książka ta jest wyjątkowo atrakcyjną pozycją na polskim rynku wydawniczym, mogącą wzbudzić zainteresowanie licznych jednostek samorządowych, organizacji pożytku publicznego i podmiotów gospodarczych.