Oddawany do dłoni Czytelników zbiór materiałów jest próbą włączenia się do dyskusji medioznawczej, próbującej diagnozować zachodzące procesy na poziomie charakterystyki dokonujących się zmian. Stąd także tak wielka bogactwo ukazywanych zjawisk, co i tak jedynie w niedużej mierze uświadamia tempo i obfitość dokonujących się procesów w komunikacji zapośredniczonej.
Dlatego również w prezentowanym tomie artykułów znajdujemy publikacje charakteryzujące zarówno ogólne procesy komunikacyjne, jak i zmiany w systemach medialnych poszczególnych krajów. Przeważają lecz artykuły, które ukazują konkretne zmiany, transformację lub świeże zjawiska w przestrzeniach komunikacyjnych czy także aspektach procesów komunikacji, bowiem zamiarem autorów było zwrócenie uwagi na fakt, iż opisywane zjawiska komunikacyjne są w stałej dynamice, co utrudnia ich jednoznaczną charakterystykę.
Redaktorzy tomu, oddając do dłoni Czytelników ten zbiór artykułów, wyrażają nadzieję, iż przyczyni się on nawet w drobnym stopniu do zrozumienia tej rewolucji komunikacyjnej, która dokonała się i dokonuje za życia jednego pokolenia i która w coraz pokaźniejszym stopniu określa funkcjonowanie nie tylko poszczególnych jednostek, ale i całych społeczeństw.