Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz poprawa warunków mieszkaniowych rodzin w Polsce, w tym w szczególności rodzin wielodzietnych, stanowi jedno z największych wyzwań społecznych i ekonomicznych. Narzędziem pomocnym w sprostaniu temu wyzwaniu może być progresywne rozwiązanie finansowe, wdrażane w relatywnie krótkim czasie, wykorzystujące przekierowywanie części strumieni pieniężnych z programu „Rodzina 500+” z wydatków konsumpcyjnych na wydatki inwestycyjne.
Publikacja gromadzi propozycję takiego właśnie rozwiązania. Dowolny bank komercyjny mógłby udzielać kredytów hipotecznych ujednoliconych pod względem treści umowy, oprocentowania i sposobu zabezpieczenia.
Finansowanie byłoby udzielane m.in. Na zakup mieszkania na rynku pierwotnym albo na budowę domu jednorodzinnego (do około 140 m² powierzchni użytkowej). Zabezpieczeniem byłaby hipoteka umowna na rzecz banku.
Preferencyjny kredyt polegałby na tym, że udzielano żeby go bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Drugą formą zabezpieczenia byłaby cesja praw do przekierowania strumienia świadczeń wychowawczych pochodzących z programu „Rodzina 500+”, które w uzgodnionej kwocie byłyby przelewane bezpośrednio z budżetu państwa na rachunki banków służące do spłaty rat kredytu.
Koncepcja jest oparta na mechanizmach wolnorynkowych – równocześnie z punktu widzenia banku, a także dewelopera, jak i rodziny nabywającej nieruchomość. Dodatkowo projekt zakłada podjęcie działań w zakresie ochrony środowiska, a także promowania odnawialnych źródeł energii (OZE) przez ten innowacyjny artykuł kredytowy.
W monografii przedstawiono tematykę ważną i aktualną zarówno w wymiarze badawczym, jak i wdrożeniowym. Podstawowym walorem są wyniki szeroko zakrojonych badań empirycznych, które potwierdzają założenia koncepcji innowacyjnego artykułu finansowego, wspierającego rozwój gospodarki mieszkaniowej w Polsce w postaci propozycji preferencyjnego kredytu mieszkaniowego skierowanego na ogół do rodzin wielodzietnych.
Tym, co stanowi o wartości tej monografii, jest poręczny rozmiar wzbogacony o wielkie spektrum doświadczeń zawodowych autorów publikacji. Gromadzi ona walor poszerzenia wiedzy i może stanowić źródło danych dla bankowców, studentów, uczestników studiów podyplomowych i doktoranckich oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem bankowości na poziomie krajowym.
- z recenzji prof. UJK, dr hab. Andrzeja Pawlika Mariusz Andrzejewski – doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dziekan Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa UE w Krakowie, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej.
W latach 2005–2006 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) i Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Ponadto członek European Accounting Association (EAA) i International Association for Accounting Education & Research (IAAER).
Były arbiter Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie przewodniczący rady nadzorczej spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wiceprzewodniczący rady nadzorczej Tauron Sprzedaż sp. Z o.o.
oraz członek rady nadzorczej PKO Bank Polski S.A. W przeszłości zasiadał w radach nadzorczych i zarządach wielu spółek akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Kierownik projektu MNiSW „Dialog” pn.
Model postępowego instrumentu finansowego wspierającego rozwój mieszkalnictwa – od koncepcji do wdrożenia. Ewelina Pawłowska-Szawara – doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, zatrudniona w sektorze bankowym jako zastępca kierownika placówki bankowej oraz jako ekspert finansowy.
Ma na swoim koncie liczne sukcesy sprzedażowe w obszarze kredytów hipotecznych (w latach 2016–2019 placówka, którą współzarządza, klasyfikowała się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wolumenu sprzedaży kredytów hipotecznych w sieci agencji Banku Pekao S.A.).
Dwukrotna stypendystka prestiżowego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce oraz stypendystka Fundacji Sapere Auso za ponadprzeciętne wyniki w nauce. Główny wykonawca i ekspert w projekcie MNiSW „Dialog” pn.
Model nowoczesnego instrumentu finansowego wspierającego rozwój mieszkalnictwa – od koncepcji do wdrożenia, którego celem było stworzenie postępowego modelu…