MONOGRAFIA NAUKOWA Mieszkanie zaspokaja podstawowe potrzeby człowieka. Na rynku jednak jest prawidłowem elitarnym ze względu na wysoką barierę dostępności cenowej, uniemożliwiającą realizację potrzeb mieszkaniowych wielu rodzin.
Na zakup mieszkania nie mogą sobie pozwolić zwykle grupy społeczne o niskich dochodach i relatywnie niskiej zdolności kredytowej, w głównej mierze rodziny młode i wielodzietne. Grupy te potrzebują szczególnego wsparcia ze strony państwa, umożliwiającego im ulepszenie warunków mieszkaniowych.
Jednym z narzędzi wsparcia jest opisana w monografii koncepcja nowoczesnego towaru bankowego adresowanego do beneficjentów świadczenia „Rodzina 500+”, w szczególności do rodzin defaworyzowanych rynkowo.
Koncepcja ta została opracowana w ramach projektu pn. Model nowoczesnego instrumentu finansowego wspierającego rozwój mieszkalnictwa – od koncepcji do wdrożenia, finansowanego ze środków MNiSW w ramach programu „Dialog”.
Monografia mieści propozycję preferencyjnego kredytu mieszkaniowego „Mieszkanie własnościowe 500+”. Postępowość tego towaru polega na wsparciu beneficjentów świadczenia „Rodzina 500+” przez państwo poprzez gwarancję wkładu własnego udzielaną poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, co oznacza brak wymogu wniesienia wkładu własnego, oraz przez automatyczne skierowanie świadczenia z programu „Rodzina 500+” na spłatę kredytu mieszkaniowego w banku.
Wyniki badania warunków i potrzeb mieszkaniowych i rekomendacje sformułowane przez autorów publikacji pozwolą na opracowanie zestawu trwałych, skutecznych i inkluzywnych rozwiązań wdrożeniowych w polityce społecznej państwa na przyszłość, stwarzających podstawy postępowej gospodarki o stabilnym rozwoju.
Maria Płonka – profesor uczelni, tutor akademicki, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, od 2014 roku doktor habilitowany w dyscyplinie finanse (aktualnie ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości).
Pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie o dorobku naukowym liczącym ponad 140 publikacji i dorobku eksperckim w liczbie ponad 100 opracowań. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i m.in.
w projekcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. Model innowacyjnego instrumentu finansowego wspierającego rozwój mieszkalnictwa – od koncepcji do wdrożenia. Lider zespołu problemu węzłowego Model wytwarzania i dystrybucji dóbr i usług publicznych projektu MNiSW Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie pt.
Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej. Współtwórczyni Podhalańskiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych – jednostki wspólnej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.
Pasje pozanaukowe: turystyka, muzyka klasyczna, ogrodnictwo, brydż. Jolanta Stanienda – doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Kierownik naukowy projektu MNiSW w ramach programu „Dialog” o tematyce ekonomii społecznej. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz główny wykonawca i ekspert w projekcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn.
Model postępowego instrumentu finansowego wspierającego rozwój mieszkalnictwa – od koncepcji do wdrożenia. Autorka i współautorka publikacji z zakresu rozwoju przedsiębiorstw, przedsiębiorczości społecznej, a także społeczno-gospodarczych konsekwencji czwartej rewolucji przemysłowej.
Aktywnie współpracuje z otoczeniem społecznym i gospodarczym, uczestnicząc w stażach i przygotowując ekspertyzy oraz raporty. Jest członkinią zespołu problemu węzłowego projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości w UEK pt.
Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej, w którym prowadzi badania dotyczące kapitału społecznego, kompetencji przyszłości i modelu edukacji. Ewelina Pawłowska-Szawara – doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, zatrudniona w sektorze bankowym jako zastępca kierownika placówki bankowej oraz jako ekspert finansowy.
Ma na swoim koncie liczne sukcesy sprzedażowe w obszarze kredytów hipotecznych (w latach 2016–2020 placówka, którą współzarządza, klasyfikowała się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wolumenu sprzedaży…