MONOGRAFIA NAUKOWA Polityka monetarna oraz polityka fiskalna stanowią dwa główne narzędzia, jakie władze publiczne wykorzystują w prowadzeniu polityki ekonomicznej kraju lub obszaru gospodarczego. Autor analizuje uwarunkowania i skutki polityki pieniężnej prowadzonej w strefie euro, a także w Stanach Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem decyzji podejmowanych w trakcie globalnego kryzysu finansowego w latach 2007–2008.
Na podstawie przeprowadzonej analizy dowodzi, iż systemowe uwarunkowania Europejskiego Banku Centralnego i Systemu Rezerwy Federalnej wpływają na sposób prowadzenia i skutki polityki pieniężnej. Analiza obejmuje uwarunkowania legislacyjne, zakres mandatu do prowadzenia polityki pieniężnej, instrumenty pozostające w dyspozycji banków centralnych, mechanizm transmisji impulsów monetarnych, jak też ocenę efektów wynikających z decyzji podejmowanych poprzez władze monetarne.
Dzięki zastosowaniu modelowania ekonometrycznego autor dokonuje oceny prowadzenia ekspansywnej i niekonwencjonalnej polityki monetarnej w przypadku globalnego kryzysu finansowego, którego następstwem była recesja w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych.
*** Maciej Bolisęga – doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, ekonomista w Banku Inwestycyjnym UBS i adiunkt w Katedrze Rynków Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Od wielu lat zajmuje się prognozami makroekonomicznymi gospodarki amerykańskiej. Okładka Strona tytułowa Strona redakcyjna Spis treści Wprowadzenie Rozdział 1. Istota, cele i uwarunkowania polityki monetarnej 1.1.
Funkcje oraz zadania banków centralnych 1.2. Regulacje prawne banków centralnych 1.3. Niezależność banku centralnego 1.4. Narzędzia i mechanizm transmisji impulsów polityki monetarnej 1.5. Polityka pieniężna w ujęciu równowagi ogólnej Rozdział 2.
Analiza polityki monetarnej Fed i EBC 2.1. Geneza i mechanizmy działania Fed i EBC 2.2. Uwarunkowania prawne i instytucjonalne analizowanych banków centralnych 2.3. Instrumenty polityki pieniężnej banków centralnych w Stanach Zjednoczonych i strefie euro 2.4.
Polityka pieniężna Fed i EBC w okresie przed globalnym kryzysem finansowym 2.5. Reakcja banków centralnych na globalny kryzys finansowy 2.6. Badania wpływu luzowania ilościowego na rynki finansowe i gospodarkę 2.7.
Modelowanie wpływu luzowania ilościowego na aktywność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro Rozdział 3. Wprowadzenie do modelowania wpływu luzowania ilościowego na aktywność gospodarczą 3.1.
Regresja liniowa szeregów czasowych 3.2. Analiza przyczynowości w sensie Grangera 3.3. Model wektorowej autoregresji (VAR) 3.4. Modele strukturalne VAR (SVAR) Rozdział 4. Wpływ luzowania ilościowego na aktywność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro w świetle badań empirycznych 4.1.
Wstępna analiza informacji 4.2. Analiza przyczynowości, a także kointegracji szeregów czasowych 4.3. Estymacja modelu 4.4. Funkcja odpowiedzi na impuls oraz interpretacja uzyskanych wyników Rozdział 5. Podsumowanie Bibliografia Spis tabel Spis rysunków