MONOGRAFIA NAUKOWA Podatek od nieruchomości jest najważniejszym podatkiem lokalnym oraz istotnym źródłem dochodów budżetów gminnych. Pełni on przeważnie funkcje fiskalne, dlatego też jego redystrybucyjna charakterystyka nie znajduje się w centrum uwagi polityków, włodarzy gmin i ekonomistów.
Brakuje także opracowań omawiających podatek od nieruchomości pod kątem jego skutków dla redystrybucji dochodu. Monografia Redystrybucyjne skutki wprowadzenia podatku od nieruchomości ad valorem przynajmniej w części wypełnia tę lukę.
Autor omawia funkcjonujące na świecie systemy opodatkowania nieruchomości. W sposób syntetyczny charakteryzuje zarówno systemy, dla których podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia, jak i te oparte na wartości określonej w katastrze nieruchomości, zwane systemami katastralnymi lub systemami ad valorem.
Krytycznej analizie poddaje obowiązujący w Polsce system powierzchniowy i wskazuje jego mankamenty, opisując, w jaki sposób nie przystaje on do realiów gospodarki rynkowej. Rezultatem tych porównań są propozycje zmian w polskim systemie podatkowym w odniesieniu do nieruchomości.
Powołując się na zasadę sprawiedliwości podatkowej, autor postuluje stopniowe odejście od podatku „od powierzchni”, który jest niesprawiedliwy i dyskryminuje właścicieli tanich nieruchomości, i ewolucyjne przejście do podatku „od wartości”, który pozwala na bardziej proporcjonalne rozłożenie ciężaru podatkowego.
stanowczym celem publikacji jest pokazanie, jak zmiana zasad opodatkowania nieruchomości z formuły powierzchniowej na wartościową wpłynie na rozkład obciążeń podatkowych i jakie może ona nieść za sobą konsekwencje dla systemu zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego.
Monografia dr. Pawła Pary to cenne na polskim rynku opracowanie dotyczące konsekwencji wprowadzenia w Polsce podatku od wartości nieruchomości. Autor wielokrotnie zwraca uwagę, że jesteśmy jednym z nielicznych państw, w których funkcjonuje w całości przestarzały model opodatkowania polegający na tym, iż grunty i budynki „wyceniane” są w metrach, a nie w pieniądzu.
Autor bardzo dokładnie wypunktowuje wszystkie słabe strony polskich rozwiązań. Jasno prezentuje, iż Polska jest „skazana” na wprowadzenie racjonalnego podatku od posiadajątku nieruchomego, gdzie podstawą opodatkowania będzie wartość, a nie powierzchnia.
Warto zwrócić uwagę, iż jest to ostatni element systemu podatkowego, który nie został zreformowany, aczkolwiek podejmowano w tym zakresie mnóstwo prób. Książka napisana jest komunikatywnym językiem, umożliwiającym zrozumienie niekiedy szczególnie zawiłych problemów.
Publikacja powinna się spotkać z zainteresowaniem pracowników naukowych, studentów, samorządowców i polityków. Sięgnąć po nią powinni także sami podatnicy, którzy obawiają się skutków reformy systemu opodatkowania nieruchomości, a wiedzę na ten temat czerpią z doniesień medialnych, które przede wszystkim w negatywnym świetle przedstawiają ideę wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce.
- z recenzji prof. Dr. Hab. Leonarda Etela, Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Prawa, Katedra Prawa Podatkowego charakterystyczne dla tej pracy jest to, iż autor, będąc wieloletnim praktykiem, swobodnie operuje ogólną wiedzą teoretyczną z zakresu podatków i wiedzę tę umiejętnie kieruje na analizę potężnego podatku.
Walor tej pracy jest umocniony przez fakt, iż proponowane przez autora zmiany w podatku od nieruchomości powiązane zostały słusznie ze zmianami w strukturze obciążeń podatkowych oraz ich wpływem na finanse jednostek samorządu terytorialnego.
Co więcej, proponowane zmiany w podatku od nieruchomości ad valorem połączone zostały z celem pozafiskalnym, czyli z wykorzystaniem tego podatku jako narzędzia kształtowania ładu przestrzennego w gminach.
Jest to też ważne i oryginalne osiągnięcie autora, które powinno być dostrzeżone przez architektów przestrzeni lokalnej. - z recenzji prof. Dr. Hab. Stanisława Owsiaka, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Katedra Finansów i Polityki Finansowej Paweł Para – ekonomista, doradca podatkowy, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, uczestnik XXV edycji Programu Executive MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK w Krakowie.
Skarbnik gminy Poronin, członek rady nadzorczej PKL S.A. I PEC Geotermia Podhalańska S.A., radny powiatu…