Niniejsze opracowanie poświęcone zostało wybranym aspektom przygotowań obronnych w Policji. Ze względu na charakter zamieszczonych w nim materiałów — zostało podzielone na dwie główne części. W pierwszej części publikacji umieszczono artykuły przygotowane przez przedstawicieli środowisk naukowych.
Zawierają one teoretyczne rozważania dotyczące wybranych aspektów bezpieczeństwa i obronności. W drugiej — uwzględniono materiały dotyczące praktycznych rozwiązań przygotowań obronnych w Policji i opracowane są przez praktyków z jednostek terenowych.
Zaprezentowane materiały prezentują rozwiązania zaimplementowane w jednostkach terenowych Policji, które można traktować jako korzystne praktyki. Przedłożone opracowanie skierowane jest zarówno do osób realizujących zadania związane z przygotowaniem obronnym w Policji, jak jeszcze studentów kierunków studiów bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, a także innych osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w tym szczególnie pokaźnym obszarze bezpieczeństwa narodowego.
Cennym elementem publikacji jest połączenie aspektów teoretycznych rozważań z ergonomicznymi rozwiązaniami używanymi w jednostkach terenowych Policji. Wzbogacenie opracowania o literaturę zalecaną do dalszego studiowania, wykaz i wybór znacznych aktów prawnych, w dodatku kierunkuje czytelnika w stronę dalszego studiowania i pogłębiania podjętych poprzez autorów problemów, bo jak mówi stare chińskie przysłowie: „świadomość własnej niewiedzy jest najważniejszym komponentyem wiedzy".