progresywny podręcznik przygotowany na podstawie aktualnej wiedzy. Książka odwołuje się do postępowych systemów klasyfikacyjnych (DSM-5, ICD-11), jak na dodatek obejmuje najistotniej aktualną farmakoterapię, a także oddziaływania pozafarmakologiczne.
obfity materiał został przedstawiony w dwóch tomach, w częściach: Podstawy, Klinika, Terapia. W części Podstawy przedstawiono systemy klasyfikacyjne i diagnostyczne używane w psychiatrii wieku rozwojowego.
Omówiono metodykę badania psychiatrycznego dziecka i adolescenta, w tym badanie psychologiczne wraz z rolą kwestionariuszy i testów psychologicznych i badania neurologiczne. Przedstawiono w dodatku narzędzia diagnostyczne do oceny nasilenia objawów psychopatologicznych.
dodatkowo omówiono aspekty prawne w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychiatrię sądową nieletnich. W części Klinika omówiono zaburzenia neurorozwojowe, a także zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i chorób afektywnych.
Przedstawiono także obszerne spektrum wielu innych zaburzeń psychicznych o najróżniejszym podłożu z uwzględnieniem farmakologicznych i pozafarmakologicznych metod leczenia. Oddzielne rozdziały poświęcono problematyce FASD i dziecku – ofierze przemocy w rodzinie, zaburzeniom psychicznym w chorobach somatycznych oraz psychiatrii konsultacyjnej.
W części Terapia znalazły się wiadomości z zakresu planowania terapii w psychiatrii dzieci i młodzieży, a także stosowanych metod terapeutycznych (m.in.: metoda behawioralno-poznawcza, systemowa, psychodynamiczna).
Przedstawiono podstawy farmakoterapii i farmakoterapię opartą na faktach. Publikacja skierowana jest do lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży i w psychiatrii ogólnej oraz psychologów, neurologów dziecięcych, pediatrów i psychoterapeutów.