Książka powstała jako wynik pracy zespołu badawczego pod kierunkiem prof. Leokadii Oręziak. Dokonano w niej gruntownej analizy większości najmocniejszych problemów, które pojawiły się w strefie euro i nad wyraz uwypukliły się w okresie ostatniej recesji, kryzysu finansowego i fiskalnego.
Przeanalizowano zatem: propozycje reform strefy euro, problemy koordynacji polityk fiskalnych w obszarze euro, politykę monetarną opartą na wykorzystaniu instrumentów alternatywnych, jako próbę rozwiązania kryzysu w strefie euro oraz reformy przeprowadzone w obszarze nadzoru i regulacji bankowych w strefie euro po kryzysie finansowym (reformy te na dodatek poddano ocenie).
widoczną część pracy stanowi jeszcze analiza wewnętrznych i zewnętrznych determinant międzynarodowej roli euro. Wnioski sformułowane w pracy stanowią wyraźny wkład w dyskusję nad perspektywami funkcjonowania obszaru euro.
Książka jest cenną lekturą dla naukowców zajmujących się ekonomią międzynarodową i finansami międzynarodowymi i studentów studiów ekonomicznych. Jednocześnie jest to publikacja, którą powinni przeczytać dziennikarze zainteresowani problematyką ekonomiczną i międzynarodową oraz politycy gospodarczy.
Dla tych ostatnich może ona być kluczem do zrozumienia wielu niełatwych zjawisk i procesów występujących w gospodarce Unii Europejskiej, broniąc przed uleganiem mitom i teoriom spiskowym. Prof. Dr hab.
Sławomir I. Bukowski Uniwersytet technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu