Zarządzający organizacjami ochrony zdrowia muszą stale borykać się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi bieżącego funkcjonowania ich organizacji, wynikającymi z rosnących potrzeb i wymagań pacjentów, wymagań Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i wielu innych instytucji przy istniejących równocześnie poważnych ograniczeniach zasobowych i niejednokrotnie zbyt niskim finansowaniu udzielanych świadczeń.
Na to wszystko nakładają się zmiany systemowe w ochronie zdrowia, które wciąż niosą niemało niewiadomych dla podmiotów leczniczych. Niniejsza monografia została przygotowana w większości przez wykładowców i absolwentów Podyplomowych Studiów Zarządzania Organizacjami Ochrony Zdrowia organizowanych poprzez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
zawiera szereg propozycji, które mogą pomóc menedżerom ochrony zdrowia zmierzyć się przynajmniej z niektórymi z obecnych uwarunkowań ochrony zdrowia w Polsce. Wyzwania, o których mowa w monografii, zostały zidentyfikowane w trakcie zajęć i rozmów kuluarowych na studiach podyplomowych.
Poszczególne rozdziały są więc niejako odpowiedzią na zapotrzebowanie kadry menedżerskiej na wiedzę w danym zakresie. Niniejsza monografia nie obejmuje absolutnie wszystkich wyzwań, przed którymi współcześnie stają menedżerowie ochrony zdrowia.
Mam jednak nadzieję, że jej zawartość będzie choć trochę pomocna czytelnikom w zmaganiu się z trudną rzeczywistością i przygotowaniu na niepewną przyszłość.