Biblia wielokrotnie mówi o człowieku. Ten ważny i jeden z podstawowych tematów w Piśmie św. Doczekał się licznych analiz, opracowań i publikacji. Istnieje szczególnie bogata literatura, która analizuje, jaką naukę i jakie przesłanie o człowieku niosą Stary i Nowy Testament.
Trudno jednak przybliżyć to wszystko, co znajduje się w wielu książkach i artykułach, podejmujących temat antropologiii biblijnej. To ważne zagadnienie jest ponadto przedmiotem analizy i refleksji polskich biblistów.
Prześledźmy wybrane opracowania z polskiej bibliografii na temat antropologii biblijnej, żeby wykazać, że podejmują one i przedstawiają to, co o człowieku napisano jednocześnie w ST, jak i NT. W polskiej bibliografii biblijnej akcentującą się i szczególnie cenną publikacją dotyczącą tego zagadnienia jest książka H.
Langkammera. Ten wybitny biblista analizuje na szerokim tle to, co ST i NT mówią o życiu człowieka1. W dodatku M. Filipiak w książce, która jest w zamiarach autora tylko zarysem antropologii biblijnej ST, wnikliwie przybliża odpowiedź na pytanie o to, kim jest człowiek w Biblii – i co wyjątkowo ważne – także w kontekście relacji.
(Fragment Wstępu)