Książka skierowana jest nie tylko do nauczycieli, studentów, a także wszystkich uczących się języka francuskiego na poziomie przeciętnie-nowoczesnym i progresywnym, ale także do osób, które uczą się innych języków i chcą poszerzyć wiedzę ogólną o tym, jak postrzegamy rzeczywistość, jak przetwarzamy informacje, jak je kodujemy w językach i w końcu jak konstruujemy nasze wypowiedzi.
Autorka publikacji wyjaśnia funkcjonowanie czasów i trybów gramatycznych języka francuskiego, jednak robi to równolegle przedstawiając, iż ta sama sytuacja może być wyrażona przy pomocy zastosowania najróżniejszych czasów i trybów.
Dzięki trafnie dopasowanym rysunkom, a także narracji utrzymanej w konwencji rozmowy z czytelnikiem przystępnie opisuje wybór mocnego czasu i/albo trybu, wskazując na mechanizmy przetwarzania informacji przez rodzimego użytkownika języka, czyli demonstruje, w jaki sposób użytkownik języka francuskiego wyobraża sobie sytuacje i jakie są tego gramatyczne i leksykalne konsekwencje.
Książka posiada ponadto odmiany czasowników, ze szczególnym uwzględnieniem czasowników o najwyższej frekwencji i rozdział poświęcony wyjaśnieniu wyboru czasownika posiłkowego w czasach złożonych.
To ciekawa propozycja poznawcza dla wszystkich, którzy lubią uczyć się języków, lubią zagadki i nie boją się wyzwań.