W pracy podjęto problematykę teoretycznych aspektów wykluczenia ekonomicznego i nierówności zdrowotnych,przede wszystkim celem stało się przedstawienie wyników badań empirycznych mogących służyć ulepszonej identyfikacji społeczno-ekonomicznych uwarunkowań nierówności zdrowia na przykładzie przestrzeni poindustrialnej.
Wciąż jeszcze gorszy od przeciętnego dla krajów Unii Europejskiej stan zdrowia ludności Polski determinuje podjęcie działań w celu poprawy stanu zdrowia społeczeństwa polskiego w stopniu zniżającym dystans istniejący pomiędzy Polską a średnim poziomem stanu zdrowia w Unii Europejskiej.
wyraźnym wyzwaniem dla władz publicznych jest jeszcze zmniejszenie różnic społecznych i terytorialnych w stanie zdrowia populacji. Realizacja tychże zadań związanych z poprawą stanu zdrowia społeczeństwa i kompensowaniem nierówności wymaga jednak dysponowania wynikami badań empirycznych.
Z tego względu uzasadnione i wartościowe jest prowadzenie studiów empirycznych i teoretycznych z zakresu polityki zdrowotnej a uwzgledniających nierówności ekonomiczne. Monografia składa się z 4 rozdziałów, w których scharakteryzowano następujące kwestie: w rozdziale 1.
refleksje nad znaczeniem pojęcia przestrzeni w naukach społecznych, a zwłaszcza przestrzeni poindustrialnej i jej związkach z wykluczeniem społeczno-ekonomicznym; w rozdziale 2. Problemy społeczno-demograficzne, które występują w Siemianowicach Śląskich; w rozdziale 3.
rozważania teoretyczne nad organizacją i przeprowadzeniem procesu badawczego; w rozdziale 4. Przedstawiono wyniki badań empirycznych obejmujących uwarunkowania stanu zdrowia i społeczno-ekonomiczne nierówności w zdrowiu wśród wykluczonych mieszkańców Siemianowic Śląskich.
Poruszony został dodatkowo problem korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Publikacja adresowana jest do osób zainteresowanych materią polityki zdrowotnej i wykluczenia ekonomicznego, decydentów politycznych, w tym w szczególności przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji II i III sektora.