Publikacja wpisuje się w trend badań nad historią społeczeństwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. Rozważania w niej zawarte są kontynuacją prac, których wyniki dotyczące kształtowania się postaw politycznych i narodowych społeczeństwa Galicji w warunkach dużej Wojny zostały opublikowane w książce pt.
Od autonomii do niepodległości. Kształtowanie się postaw politycznych i narodowych społeczeństwa Galicji w warunkach szerokiej Wojny 1914-1918 (2012). Tym razem Autor podjął jako główny problem swojej książki określenie wpływu I wojny światowej na życie Galicji w latach 1914-1918.
Wpływu jednocześnie negatywnego wyrażanego poprzez straty materialne i zniszczenia wojenne, migracje, demoralizację, jak i pozytywnego w zakresie aktywizacji i samoorganizacji społeczeństwa, przemian w świadomości społecznej i politycznej.
Obszar opisywany poprzez Autora był różny pod względem cywilizacyjnym i narodowym, stąd znaczną część pracy stanowią rozważania dotyczące odnajdywania się w czasie wojennym Polaków, Ukraińców i Żydów.
Mimo pojawiających się w ostatnim czasie opracowań brak było dotychczas całościowego opracowania tematu. Publikacja może okazać się interesująca dla szerokiego kręgu odbiorców: studentów i doktorantów, a także osób zainteresowanych historią ziem polskich w szczególności Galicji w latach I wojny światowej.