Głównym celem publikacji jest ukazanie poezji Johna Drydena – jednego z najważniejszych pisarzy siedemnastowiecznej Anglii – w świetle współczesnych mu wydarzeń politycznych. Autor dokonał analizy wybranych tekstów poetyckich Drydena odnoszących się do wydarzeń, które zdominowały życie publiczne w Anglii w drugiej połowie XVII wieku.
Czytelnik widzi tu Drydena, który demonstruje swój literacki kunszt publikując swój żałobny panegiryk ku pamięci i chwale zmarłego wodza rewolucji angielskiej Oliwera Cromwella, żeby dwa lata później przywitać wierszem-fanfarą Karola II Stuarta obejmującego angielski tron po jedenastu latach cromwellowskiego protektoratu.
Następnie widzimy Drydena, który przechodzi na wiarę katolicką, kiedy angielskim monarchą zostaje król-katolik Jakub II Stuart. Z powyższego opisu wyłonić się może obraz Drydena oportunisty, który korzystając z okazji wynikających ze społeczno-politycznych zawirowań i ze swego niepodważalnego talentu wkupia się w łaski trzech kolejnych panujących.
Autor monografii zakłada jednak, że adresując swoje teksty Dryden nie tylko nie szuka osobistych korzyści, ale wykazuje się wręcz skutkiem we wspieraniu legalnej władzy, która jest dla niego jedynym gwarantem społecznego ładu i ochroną przed anarchią i chaosem.
John Dryden as a Political Poet to książka, która zainteresować może nie tylko literaturoznawców i historyków, lecz także studentów filologii angielskiej. Publikacja w języku angielskim.