Edukacja obywatelska jest fenomenem, który wymaga równocześnie od państwa, jak i obywatela nieustannej pracy i gotowości do działania w warunkach zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej. Monografia zatytułowana Model dojrzałego obywatelstwa w nurcie badań nad edukacją polityczną w krajach niemieckiego obszaru językowego ma na celu ukazanie środowiska edukacji obywatelskiej (Politische Bildung) w Niemczech, Austrii i Szwajcarii przez pryzmat wzorców, idei i koncepcji dojrzałego obywatelstwa.
Publikacja stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywa edukacja obywatelska w dojrzałych systemach demokratycznych, jakie czynniki ją warunkują i jak wydajnie przekazywać wartości, a także postawy obywatelskie bez ograniczania wolności jednostki.
Rozważania osadzone na gruncie badawczym nad zmieniającym się paradygmatem obywatelstwa pozwoliły na sformułowanie wniosków z analizy, które w obliczu internacjonalizacji mogą okazać się {pomocn|przydatn)e w badaniach nad społeczeństwem i systemami edukacji obywatelskiej.