Monografia dotyczy podstaw eksploatacji – ważnego, interdyscyplinarnego obszaru wiedzy – i działalności człowieka związanej z wykorzystaniem maszyn w celu wspomagania produktywności oraz produktywności działań zmierzających do zapewnienia jego potrzeb.
Nauka o eksploatacji korzysta z dorobku i zasobów najróżniejszych obszarów wiedzy matematycznej, fizycznej i technicznej. Eksploatacja obejmuje wszystkie zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z zaspokojeniem ludzkich potrzeb.
W tym kontekście wiedza na temat eksploatacji jest potrzebna w zróżnicowanej mierze każdemu człowiekowi w jego życiu rutynowym, inżynierom i pracownikom naukowym w działalności zawodowej, a w jeszcze innym aspekcie studentom, do których istotnie adresowane jest opracowanie.
Książka stanowi zwartą, logiczną i spójną całość prezentującą Czytelnikowi uporządkowane pojęcia i dane o procesach eksploatacji i daje podstawy do wypracowania zasad i procedur zarządzania praktyczną realizacją działań z urządzeniem i jego eksploatacją.
Zawartość publikacji jest realizacją wieloaspektowego charakteru nauki o eksploatacji maszyn. Poszczególne rozdziały dotyczą logicznie spójnych i merytorycznie wyróznionych całości, a ich chronologia służy przyjętej koncepcji metodologicznej.
Teoretyczne treści studium są ilustrowane poręcznymi przykładami i zadaniami analitycznymi do samodzielnego rozwiązania.