Ochrona ludności jest jednym z podstawowych obowiązków państwa. Jej celem jest ochrona życia i zdrowia człowieka, mienia i dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego w sytuacjach zagrożeń naturalnych spowodowanych przez człowieka.
Do kategorii współczesnych zagrożeń zaliczyć można równocześnie zagrożenia naturalne, jak i asymetryczne, terrorystyczne, cybernetyczne, hybrydowe, a także pozostałe zagrożenia spowodowane przez człowieka, obejmujące w szczególności zagrożenia militarne o gwałtownym i niszczycielskim oddziaływaniu na ludzi, infrastrukturę i środowisko naturalne.
Podmiotem obrony cywilnej niezmiennie pozostaje człowiek, a jej przedmiotem jest zabezpieczenie ludności przed skutkami zagrożeń czasu wojny. Dynamika konfliktów zbrojnych wymaga nowego spojrzenia na obronę cywilną i jej związki z zarządzaniem kryzysowym.
Niniejsza publikacja poświęcona jest trzem problemom. Rozdział pierwszy przedstawia wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Autorzy skupili się zwykle na terroryzmie międzynarodowym postrzeganym jako największe niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa narodowego we wszystkich jego rozmiarach – zarządzaniu kryzysowym, ochronie ludności.
Rozdział drugi dotyczy funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego postrzeganego z perspektywy bezpieczeństwa cybernetycznego i teleinformatycznego. Ochronie ludności, obronie cywilnej, relacjom zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej poświęcony jest trzeci rozdział.
Monografia skierowana jest do analityków, doktorantów, studentów kierunków bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne zainteresowanych szeroką formułą zarządzania kryzysowego.