\n\nW monografii omówiono problematykę decentralizacji i centralizacji administracji publicznej zarówno w rozmiarze normatywnym, jak i teoretyczno-prawnym. Podkreślono pozycję samorządu terytorialnego jako podstawowej formy tych instytucji.
dodatkowo, niemało uwagi poświęcono także zjawiskom decentralizacji i centralizacji w materialnym i proceduralnym prawie administracyjnym. W polu widzenia znalazły się też inne aspekty tej problematyki w powiązaniu z dekoncentracją, a także koncentracją.
\n\nKsiążka jest konsekwencją Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej w dniu 15 listopada 2017 r. Poprzez Katedrę Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Autorzy opracowań reprezentują większość polskich ośrodków akademickich i Uniwersytety w Szegedzie i Bratysławie. \n\n Adresaci:\nPublikacja dedykowana jest dla szerokiego kręgu odbiorców: osób wykonujących zawody prawnicze, pracowników administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli nauk prawnych, studentów i doktorantów prawa i administracji i wszelkich innych osób zainteresowanych szeroko pojmowaną problematyką ustroju administracji publicznej.