\n\nKsiążka prezentuje problematykę stosowania klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR - General Anti-avoidance Rule). Zaprezentowano w niej ergonomiczne aspekty związane z oceną: czy działanie podatnika stanowiło unikanie opodatkowania na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej.
\n\nMonografia wskazuje w jaki sposób powinny być rozumiane poszczególne przesłanki materialnoprawne klauzuli, wyznaczając tym samym prawne granice „legalnej" optymalizacji podatkowej. \n\nPrawidłowe zdefiniowanie elementów GAAR jest nieodzowne zwłaszcza w sytuacji rozbudowanych, wieloetapowych i nieprzystępnych transakcji restrukturyzacyjnych, może być jednak konieczne także w odniesieniu do mniej rozbudowanych struktur korporacyjnych.
Warto także zwrócić uwagę, iż unikanie opodatkowania może występować w przypadku transakcji o charakterze transgranicznym, jak i krajowym. \n\nPublikacja w sposób dostępny i solidny wskazuje, kiedy osiągnięcie korzyści podatkowej poprzez podatnika zostanie podważone poprzez administrację skarbową.
\n\nKsiążka skierowana jest do:\n • urzędników skarbowych i prokuratorów, którzy będą wiedzieć, kiedy optymalizacja podatkowa jest działaniem legalnym i nie powinna być negowana na gruncie prawa karnego czy podatkowego;\n • sędziów sądów administracyjnych – kiedy optymalizacyjne działania podatników nie zasługują na ochronę i aprobatę z perspektywy wykładni prawa podatkowego;\n • prawników zajmujących się prawem handlowym i cywilnym – jak kształtować umowy swych klientów, by nie wiązały się one z istotnym ryzykiem podatkowym;\n • doradców podatkowych (i innych pełnomocników zajmujących się podatkami)\n i pracowników naukowych.