\n\n Komentarz do Kodeksu karnego pod redakcją prof. Andrzeja Zolla i prof. Włodzimierza Wróbla zdążył już na stałe wpisać się do kanonów literatury karnistycznej. Prawnicy cenią go za kompleksowość i nowatorskie podejście do złożonej problematyki materialnego prawa karnego i jego interpretacji w zmieniającej się wciąż rzeczywistości.
Pierwszy tom komentarza obejmuje część ogólną Kodeksu. Tom drugi składający się z dwóch woluminów mieści skomentowane przepisy artykułów 117–277d. Tom trzeci oprócz dalszego ciągu komentarza do części szczególnej posiada gruntownie skomentowaną część wojskową Kodeksu karnego (art.
317–363). \n\nW obecnym wydaniu uwzględniono zmiany dotyczące m.in.:\n • przestępstwa polegającego na ingerencji we wyróznionia drogomierza pojazdu mechanicznego lub w prawidłowość tego pomiaru i na zleceniu wykonania tego czynu innej osobie,\n • przestępstwa polegającego na żądaniu zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie co najmniej dwukrotnie przekraczającej maksymalną wysokość tych kosztów od osoby fizycznej zobowiązanej z umowy pożyczki, kredytu lub innej umowy, której przedmiotem jest udzielenie takiego świadczenia z obowiązkiem jego zwrotu, niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą albo zawodową tej osoby, \n • przestępstwa polegającego na żądaniu zapłaty odsetek w wysokości co najmniej dwukrotnie przekraczającej stopę odsetek maksymalnych lub odsetek maksymalnych za opóźnienie od osoby fizycznej zobowiązanej z umowy pożyczki, kredytu lub innej umowy, której przedmiotem jest udzielenie takiego świadczenia z obowiązkiem jego zwrotu, niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą albo zawodową tej osoby, \n\nPonadto uzupełniono pozycje literatury przedmiotu, a także orzecznictwo zarówno polskie, jak i unijne dotyczące omawianej tematyki.
Autorzy zajmują jednoznaczne stanowisko wobec wielości interpretacji i poglądów proponowanych w piśmiennictwie karnistycznym, opracowanie będzie więc cenną pomocą w stosowaniu prawa karnego materialnego.
\n\n Autorami komentarza są najczęściej pracownicy Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To nie tylko wybitni specjaliści w swej dziedzinie, posiadający bogate doświadczenie eksperckie w działalności legislacyjnej, ale także prawnicy praktycy: sędziowie i adwokaci.