W książce przedstawiono w sposób dostępny i kompleksowy ważną dla polskiego systemu prawnego problematykę koncentracji materiału procesowego w procesie cywilnym. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak identyfikować oraz gromadzić materiał procesowy,proces był prędki i rzetelny.
\n \n W opracowaniu został uwzględniony znaczny kontekst komparatystyczny poprzez odniesienia m.in. Do prawa austriackiego, angielskiego czy norweskiego. Jest ono zarazem jedynym na polskim rynku wydawniczym tak kompleksowym źródłem wiedzy o procesie amerykańskim w sprawach cywilnych.
\n \n W monografii zaprezentowano m.in.: poszczególne czynności procesowe i ich wzajemne relacje; powinności lub uprawnienia stron w zakresie identyfikowania, gromadzenia i przedstawiania materiału procesowego; porównanie polskiej regulacji z regulacją amerykańską, tj.
Federalnymi Regułami Procedury Cywilnej z 1938 r. Oraz z normami procesowymi wybranych krajów europejskich; uwagi de lege lata, a także de lege ferenda. Adresaci:\n Książka adresowana jest w szczególności do adwokatów, radców prawnych i sędziów.
Zainteresuje także przedstawicieli nauki prawa, aplikantów i studentów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie cyklu cywilnego, zwłaszcza w ujęciu prawnoporównawczym. \n \n