\n\nKomentarz stanowi pierwsze - tak na polskim, jak i zagranicznym rynku wydawniczym - kompleksowe omówienie wszystkich konwencji UNESCO w dziedzinie kultury. Stanowi on tym samym kompendium wiedzy na temat zobowiązań międzynarodowych i praktycznych aspektów ich realizacji w Polsce.
Przyjęta formuła sprawia, iż publikacja obejmuje szczególnie obszerne spektrum zagadnień. Odnosi się ona równocześnie do problematyki ochrony dóbr kultury w konfliktach zbrojnych, przed ich nielegalnym przywozem, wywozem i przenoszeniem ich własności, jak i zachowania światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, w tym dziedzictwa podwodnego i niematerialnego.
Przedstawione rozważania obejmują też kwestie związane z ochroną różnorodności kulturowej. \n \n Autorami komentarza są doświadczeni eksperci zajmujący się problematyką zarządzania dziedzictwem i aspektami prawnymi jego ochrony.
Połączenie wiedzy akademickiej z wieloletnią praktyką sprawia, że w opracowaniu znaleźć można zarówno rozważania teoretyczne na tle analizowanych konwencji, jak i propozycje odpowiedzi na pytania występujące w związku z ich stosowaniem.
\n \n Adresaci: \n Publikacja asygnowana jest dla praktyków włączonych w ochronę dziedzictwa kulturowego (pracowników administracji, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, służb mundurowych), a także studentów i naukowców zajmujących się omawianymi zagadnieniami.
\n \n "Rozwój kultury i ochrona dziedzictwa kulturowego odgrywa we współczesnym zglobalizowanym świecie coraz większą rolę. Niniejszy komentarz wpłynie na pewno na upowszechnienie wiedzy w Polsce na temat dorobku prawnego UNESCO w tej dziedzinie.
Omawiane konwencje są nie tylko przedmiotem zobowiązań międzynarodowych, lecz nade wszystko źródłem progresywnych wzorców ochrony oraz upowszechniania kultury i dziedzictwa kulturowego, które mogą i powinny wpłynąć na krajowe regulacje w tym zakresie".
\n Prof. Dr hab. Andrzej Rottermund \n\n\n