\n\n Zaprezentowana w książce koncepcja pracowniczego obowiązku pracy uwzględnia specyfikę stosunku pracy, w szczególności solidność i osobisty charakter zobowiązania pracownika i ochronną funkcję prawa pracy.
\n\nGłównym celem autorki jest odpowiedź na pytania:\n • jakiego typu zachowania pracownika stanowią pracę;\n • czy obowiązek pracy zostaje spełniony w danym momencie trwania stosunku pracy poprzez pozostawianie pracownika w gotowości do wykonywania pracy.
\n\nOdpowiedź na te pytania stanowi punkt odniesienia dla przeprowadzonej w książce analizy charakteru prawnego świadczeń wypłacanych pracownikowi za pozostawanie w gotowości do realizowania pracy czy za okres przestoju.\n \n Obecna sytuacja motywuje do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące kwalifikacji prawnej stanów pośrednich, które nie są faktycznym wykonywaniem pracy,także, ze względu na stopień ograniczenia swobody pracownika dysponowania jego osobą, nie są czasem wolnym od pracy.
Za punkt wyjścia dla analizy treści obowiązku pracy przyjęto prawną definicję czasu pracy. Pojęcie to zostało poddane szczegółowej analizie przy uwzględnieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.\n \n Omawiane zagadnienia są kluczowe dla formułowania roszczeń procesowych w sprawach z zakresu prawa pracy i w bieżącej pomocy prawnej z zakresu prawa pracy świadczonej pracodawcom, w tym przedsiębiorcom – publikacja zainteresuje prawników praktyków (adwokaci, radcowie prawni, sędziowie).
Będzie cenną lekturą także dla pracowników naukowych oraz dla pracowników działów kadr i zasobów ludzkich.