Monografia stanowi pierwsze w polskim piśmiennictwie karnistycznym całościowe opracowanie problematyki tzw. Strony podmiotowej okoliczności wyłączających bezprawność czynu (kontratypów). Jest to tematyka doniosła jednocześnie z punktu widzenia teorii, jak i dogmatyki prawa karnego, a wyraźnie odczuwalny był dotąd brak bardziej pogłębionych analiz jej poświęconych.
\n \n Adresaci:\n Główny nurt rozważań podejmowanych w książce koncentruje się na zagadnieniach teorii prawa karnego. Jest ona jednak adresowana nie tylko do przedstawicieli środowiska akademickiego (pracowników naukowych i studentów) - ustalenia poczynione w rozprawie będą {pomocn|przydatn)e również dla osób biorących udział w procesie tworzenia prawa oraz dla prawników-praktyków zajmujących się prawem karnym.
Dla tych pierwszych będą one wskazówką, jak w optymalny sposób formować zestaw znamion kontratypu, a także podstawą oceny trafności rozwiązań z tego zakresu stosowanych w obowiązującym ustawodawstwie. Dla tych drugich zaś mogą być istotną pomocą w procesie wykładni obowiązujących przepisów.
\n \n