\n\nW komentarzu kompleksowo omówiono poszczególne instytucje innowacyjnania egzekucyjnego w administracji: egzekucję należności pieniężnych i obowiązków o charakterze niepieniężnym, nowoczesnanie zabezpieczające oraz kwestie odpowiedzialności za naruszenie przepisów ustawy.
Autor, uwzględniając najnowsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, wskazuje także na zagadnienia dyskusyjne, pojawiające się na tle stosowania przepisów ustawy wraz z propozycjami ich rozwiązania.
W komentarzu zaprezentowano ponadto standardy legalności działania organów egzekucyjnych i wierzycieli w sprawach egzekucji. \n\nW najnowszym wydaniu uwzględnione zostały liczne zmiany, mające na celu uproszczenie i usprawnienie procedur obowiązujących w egzekucji administracyjnej, w tym zmiany przyszłe, które wejdą w życie w 2021 r., na mocy których: zmodyfikowano zasady wszczęcia progresywnania egzekucyjnego; uregulowano egzekucję z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, w przypadku gdy małżonek zobowiązanego odpowiada za zaległości podatkowe majątkiem wspólnym; wprowadzono zmiany w zasadach rozstrzygania zbiegów egzekucji, co do należności alimentacyjnych i należności celnych i w przepisach przewidujących uproszczenie procedury przekazywania dokumentów między organami egzekucyjnymi; zmieniono zasady licytacji elektronicznej; zmieniono zasady dotyczące kolejności zaspokojenia należności celnych.
\n\n Adresaci:\nPublikacja asygnowana jest równocześnie dla prawników praktyków – adwokatów, radców prawnych i sędziów – jak i dla pracowników organów administracji rządowej i samorządowej, którzy na co dzień stosują przepisy komentowanej ustawy.
Będzie także cennym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców i innych osób, wobec których jest prowadzona egzekucja administracyjna.