\n\nPublikacja omawia świeże rozwiązania legislacyjne dotyczące pracy zdalnej wprowadzone do Kodeksu pracy na mocy ustawy z 1 grudnia 2022 r. O zmianie ustawy – Kodeks pracy i niektórych innych ustaw.
Praca zdalna oznacza odejście od klasycznego modelu, który dotychczas dominował w Kodeksie pracy. Jednym z podstawowych założeń tego modelu była kontrola pracodawcy nad przestrzenią fizyczną, w której realizowana jest praca.
Założenie to stanowiło podstawę do ukształtowania m.in. Rozkładu odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracy oraz dopuszczania szerszego zakresu prawnie dozwolonej ingerencji w dobra osobiste pracownika świadczącego pracę na terenie zakładu pracy.
W tym kontekście praca zdalna ma bezprecedensowy charakter, oznacza bowiem zinstytucjonalizowanie zjawiska przenoszenia pracy z zakładu pracy do przestrzeni prywatnej pracownika, a taki stan rzeczy ma szansę stać się powszechnie używanym rozwiązaniem.
\n\nAutor skupia się w opracowaniu na praktycznych kwestiach związanych z wdrożeniem i wykorzystywaniem nowych przepisów. Identyfikuje problemy, które pojawią się przed pracodawcami i pracownikami w trakcie użytkowania nowych przepisów, i oferuje sposoby ich rozwiązania.
w dodatku w publikacji graficznie wyróżniono najważniejsze zagadnienia, a także przykłady obrazujące nowe rozwiązania prawne. \n\nKsiążka w szczególności jest dedykowana dla pracowników działów HR, kadry menedżerskiej, przedsiębiorców i prawników obsługujących pracodawców.
Może także zainteresować każdego pracownika.