\n\n Książka stanowi poręczny komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uwzględniający orzecznictwo polskich sądów cywilnych i administracyjnych, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak jeszcze aktualne poglądy doktryny.\n \n W opracowaniu przedstawiono m.in.
następujące zagadnienia:\n - pojęcie utworu i przedmiotów praw pokrewnych,\n - dozwolony użytek utworów (osobisty i publiczny),\n - problematykę umów przenoszących prawa autorskie i pokrewne,\n - zagadnienia związane z umowami licencyjnymi,\n - wyczerpanie w dziedzinie praw autorskich i pokrewnych,\n - szczególne typy utworów (programy komputerowe, dzieła audiowizualne),\n - cywilnoprawną ochronę praw autorskich, a także praw pokrewnych,\n - prawa pokrewne producentów, nadawców i wydawców,\n - karnoprawną ochronę praw autorskich.\n \n W publikacji uwzględniono m.in.
zmiany wprowadzone ustawą z 13 lutego 2020 r. O zmianie ustawy – Kodeks progresywnania cywilnego, a także niektórych innych ustaw. Dotyczą one zaliczenia w poczet spraw z zakresu własności intelektualnej m.in.
sporów z dziedziny prawa autorskiego i praw pokrewnych. Zmiana ta wprowadziła do kodeksu nowoczesnania cywilnego postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej, co uwzględniono w książce.\n \n Komentarz stanowi pomoc dla adwokatów, radców prawnych, sędziów i innych osób, stykających się w codziennej pracy zawodowej z prawem autorskim, w szczególności twórców, wydawców i menedżerów w branżach artystycznych.
Może on w dodatku być pomocą dla studentów i doktorantów przygotowujących prace naukowe z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych.