W podręczniku w transparentny sposób przedstawiono zagadnienia prawa konstytucyjnego w Polsce w formie pytań i odpowiedzi. Kluczowe kwestie tej gałęzi prawa uzupełniono o analizę zmian legislacyjnych, które miały miejsce po 2016 r. Wyrózniono m.in. Na:
- zmiany w prawie wyborczym wprowadzone w latach 2019–2020, w Regulaminie Sejmu, w praktyce działania Sejmu oraz na regulacje odnoszące się do tzw. Stanów rewelacyjnych w prawie polskim;
- najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie statusu zawodowego sędziów;
- przepisy dotyczące odpowiedzialności osób zajmujących najwyższe stanowiska państwowe za organizację tzw. Wyborów pocztowych.
Rozbudowano rozdział o źródłach prawa, zwłaszcza tzw. Wewnętrznie obowiązujących. Poszerzono omówienie kwestii praw człowieka, w tym ich sądowej ochrony. Zwrócono uwagę na regulację stanów świetnych w Polsce, a na tym tle – „stan epidemii”.
Materiał wzbogacono o liczne tabele, które porządkują wiedzę i ułatwiąją jej przyswojenie, a także wykaz bibliograficzny i skorowidz.
Adresaci:
Podręcznik jest asygnowany dla studentów wydziałów prawa i administracji, wydziałów politologii, osób studiujących bezpieczeństwo narodowe.