\n\nMonografia dotyczy teoretycznych i praktycznych aspektów problematyki wnioskowania przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego o dokonanie kontroli konstytucyjności norm prawnych.
Autorka próbuje udzielić odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania: jaka jest rola RPO w utrwalaniu i wyjaśnianiu konstytucyjnych zasad prawa w systemie ochrony wolności i praw jednostki w Polsce; jaka jest wydajność działań RPO w zakresie ochrony wolności i praw człowieka, jeszcze poprzez wskazanie konkretnych informacji liczbowych; jaki jest udział RPO w odkodowaniu treści zasady demokratycznego państwa prawnego, zasad przewodnich i wybranych wolności, praw i obowiązków jednostki.
W publikacji \n\nwskazano także efekty aktywności Rzecznika w dwóch obszarach, tj. Jako konsekwencje w zakresie zasad dobrego tworzenia systemu prawa i w sferze skuteczności jego działań w odniesieniu do sytuacji prawnej jednostki.
Uświadamia to, jak wielkie są możliwości działania polskiego ombudsmana i jak dużo spraw nie posiada się w jego kompetencjach, dlatego należy je kierować do odpowiednich organów i instytucji, zamiast absorbować nimi RPO.
\n\n\n\nAdresaci: Książka jest skierowana do przedstawicieli teorii i praktyki prawa konstytucyjnego, w tym do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, adwokatów, radców prawnych, legislatorów i urzędników administracji publicznej.
Powinna także zaciekawić osoby zajmujące się ogólną teorią prawa konstytucyjnego i wszelkich tych, którzy interesują się tą gałęzią prawa. \n\n\n\n