\n\nW publikacji omówiono wszystkie służebności uregulowane w Kodeksie cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem służebności przesyłu. Ocenie zostało poddane używanie instytucji służebności gruntowej poprzez orzecznictwo na potrzeby urządzeń przesyłowych, co pozwala na jej zasiedzenie na nieruchomości obciążonej urządzeniem przesyłowym.
Przedstawiono niekorzystne sytuacje właścicieli nieruchomości, na których zostały usytuowane urządzenia przesyłowe w okresie PRL. \n\nAutor pokazuje różnorodne poglądy orzecznictwa Sądu Najwyższego, co może być cenną wskazówką obrazującą ewolucję stanowiska judykatury w związku z rodzącymi się zagadnieniami prawnymi w użytkowaniu zarówno hybrydowej służebności gruntowej o treści służebności przesyłu, jak i funkcjonującej od kilku lat służebności przesyłu.
W czwartym wydaniu dodano nowy rozdział dotyczący nielegalnej służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu, która została wprowadzona do orzecznictwa bez podstawy prawnej poprzez Sąd Najwyższy jako kierunkowa linia orzecznicza.
\n\n Adresaci:\nKsiążka jest dedykowana dla prawników praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, właścicieli nieruchomości i innych osób zainteresowanych problematyką służebności.