\n\nPublikacja ukazuje aspekty własności intelektualnej związane z produkcją najmocniej znanych alkoholi na świecie. Każdy z rozdziałów przedstawia historię wytwarzania i naruszeń praw producentów i ochrony m.in.
szampana, whisky, sake, rumu i tequili. \n \n Regulacje prawne kojarzone z alkoholem typowo dotyczą podatków i ceł, tymczasem to właśnie ochrona płynąca z regulacji prawa własności intelektualnej ma dużo obszerniejsze znaczenie tak dla producentów, jak i konsumentów.
Opracowanie udowadnia, że brak adekwatnych norm prawnych odbija się negatywnie na producentach, którzy nierzadko przez dziesięciolecia poprawiali swoje produkty. \n \n Autorka prezentuje na dodatek, że w regulacjach prawnych dotyczących poszczególnych alkoholi widoczny jest także stosunek nie tylko producentów, ale wręcz całych narodów do swoich alkoholi.
Z jednej strony można bowiem traktować je jako coś szczególnego, towary o wyjątkowym znaczeniu, przeznaczeniu i smaku, z drugiej zaś można widzieć w nich tylko szybki środek znieczulenia. Alkohol może być traktowany jako inwestycja, ale może być ponadto częścią historii narodu.