\n\n W książce zaprezentowano rozważania dotyczące m.in.: \n • płaszczyzn modyfikowania typu podstawowego przestępstwa, \n • konstrukcji poszczególnych typów zmodyfikowanych: uprzywilejowanych oraz kwalifikowanych, \n • właściwości analizowanych struktur normatywnych, a zwłaszcza dynamiki, relacyjności, samodzielności, a także proporcjonalności i dysproporcji występujących między nimi.
\n\nWskazano na dodatek szczególne zagadnienia z zakresu odpowiedzialności karnej w odniesieniu do badanej kategorii przestępstw (m.in. Problematykę form stadialnych i postaci zjawiskowych, kwestię błędu co do okoliczności stanowiących znamię czynu zabronionego, relacje występujące pomiędzy normami sankcjonowaną i sankcjonującą, a także warianty zbiegów) oraz scharakteryzowano te, które w sposób znaczący rzutują na specyfikę typów zmienionych.
Szczegółowo scharakteryzowano te zagadnienia, które w sposób zasadniczy rzutują na specyfikę typów zmienionych. Na podstawie porównania rozwiązań normatywnych przyjętych w poszczególnych regulacjach kodeksowych określono tendencje w zakresie częstotliwości oraz charakteru typizacji przestępstw zmienionych występujące w przeszłości i dominujące obecnie.
\n\n Książka zainteresuje jednocześnie przedstawicieli praktyki wymiaru sprawiedliwości – sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, jak i osoby zajmujące się dogmatyką prawa karnego.