\n\nKomentarz w przystępny sposób omawia regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa, wynikające z nowo uchwalonej ustawy z 5.07.2018 r. O krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. Poz. 1560). Celem tego aktu jest implementacja w Polsce dyrektywy NIS (Dyrektywa Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii).
\n\nPrzepisy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa mają zapewnić ochronę cyberprzestrzeni na poziomie krajowym. Stworzenie podstaw prawnych funkcjonowania krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i jego rozbudowanie posiadają umożliwić rozszerzenie poziomu zabezpieczeń systemów teleinformatycznych, a także ograniczyć potencjalne skutki incydentów, w tym straty finansowe.
\n\n W książce zostały poruszone w szczególności takie zagadnienia jak: identyfikacja i rejestracja operatorów usług kluczowych oraz ich obowiązki, zadania Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działających na poziomie krajowym (w skórcie CSIRT), organy właściwe do spraw cyberbezpieczeństwa, nadzór i kontrola operatorów usług kluczowych, dostawców usług cyfrowych i podmiotów świadczących usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa, części strategii cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.
\n\n Adresaci:\nKsiążka jest dedykowana dla wszelkich podmiotów należących do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa: organów administracji publicznej, przedsiębiorców telekomunikacyjnych, dostawców usług cyfrowych oraz operatorów usług kluczowych (m.in.: z sektora energetycznego, transportowego, zdrowotnego i bankowości).