\n\n"To książka, jaką za każdym razem chciałem mieć" – prof. Ryszard Markiewicz \n\n \n\nPublikacja stanowi odpowiedź na potrzebę nowego pokaźnego komentarza z zakresu prawa autorskiego, które jest najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną w polskim systemie prawa.
\n\nO wyjątkowości opracowania stanowi to, iż jako jedyne na polskim rynku omawia aż trzy powiązane ze sobą tematycznie ustawy: o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o ochronie baz oraz o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
\n\nOstatnia z tych ustaw jest komentowana po raz pierwszy. \n\nKomentarz ten jest szczególny również ze względu na sposób jego ujęcia – ma charakter nie tylko ergonomiczny, gdyż równocześnie jest rozbudowanym opracowaniem naukowym, w szerokim zakresie uwzględniającym zagraniczną literaturę i orzecznictwo i prawo Unii Europejskiej.
\n\nWśród autorów opracowania znaleźli się naukowcy, nieraz łączący pracę naukową z praktyką adwokata i radcy prawnego, typowo z kręgu krakowskiego (związani z Katedrą Prawa Własności Intelektualnej UJ), ale reprezentowane są także inne ośrodki akademickie.
\n\nZ czego wynikają naruszenia prawa autorskiego? – dr Sybilla Stanisławska-Kloc \n\n \n\nKto typowo narusza prawo autorskie? – prof. Andrzej Matlak \n\n \n\nCo to jest utwór? – prof. Ryszard Markiewicz \n\n \n\nCzy wytwór nienaturalnej inteligencji może być przedmiotem prawa autorskiego? – prof.
Ryszard Markiewicz \n\n \n\nJaki jest zakres ochrony praw autorskich w Internecie? – prof. Ryszard Markiewicz \n\n