\n\nWspomnienia jednej z najszczególniej znanych postaci świata nauki. Prof. Waltoś to niezwykła osobowość - prawdziwy erudyta, człowiek renesansu. Autorytet z zakresu progresywnania karnego i historii sztuki.
Na jego podręczniku "proces karny. Kształt systemu" wychowały się pokolenia prawników. A Muzeum Collegium Maius, którego był dyrektorem w latach 1977–2011, odwiedziły miliony turystów. Na książkę składa się 9 esejów, w których ze swadą i humorem opisuje swoje wspomnienia z przeróżnych obszarów życia prywatnego i naukowego.
\n\n Adresaci:\nPublikacja zainteresuje bez dwóch zdań licznych uczniów i sympatyków Profesora z grona prawników i historyków sztuki; będzie ozdobą gabinetu każdego ceniącego się adwokata, radcy prawnego, notariusza.
Zainteresuje w dodatku ambitnych aplikantów i studentów, którzy będą chcieli poznać bliżej historię tego niezwykłego człowieka. \n\n \n\n"Gdy inwencja się kurczy, a napinanie mięśni staje się coraz bardziej żałosne, myśl coraz z ochotąj biegnie ku przeszłości.
zaczyna się wspominanie – wędrowanie po wyspach pamięci na morzu zapominania i niekiedy nadaremnie ponawianych prób rekonstrukcji faktów. \n\nTakie są zatem i te wspomnienia. Spisywane po latach, z reguły na podstawie tego, co pamięć zachowała, choć często konfrontowane z zachowanymi dokumentami i pamięcią rodziny i przyjaciół.
dużo jednak w nich przemilczeń o wydarzeniach w moim już dość długim życiu. Nie tylko dlatego,niemało faktów uciekło w niepamięć. Nacisk położony na splatanie się wątków osobistych z tłem publicznym sprawił, że nie rozwodziłem się nadmiernie o relacjach rodzinnych, o tragediach odchodzenia najbliższych i przyjaciół, o ich niejednokrotnie nieprzystępnych i nieprzystępnych losach".
\n\nStanisław Waltoś \n\n \n\nRozmowa z prof. Stanisławem Waltosiem \n\n