\n\n W publikacji przedstawiono, jaki wpływ na najróżniejsze gałęzie prawa cywilnego i regulowane poprzez nie stosunki prawne ma wystąpienie sytuacji idealnej. Dokonano wyboru tych instytucji i pojęć prawa cywilnego, które w ocenie autora mają podstawowe znaczenie teoretyczne i największą doniosłość ergonomiczną.
\n\nW kompleksowy sposób omówiono m.in.:\n • należące do prawa zobowiązań klauzule rebus sic stantibus i waloryzacyjne i wpływ sytuacji świetnych na odpowiedzialność deliktową i odpowiedzialność z tytułu niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania,\n • instytucje prawa osobowego (uznanie za zmarłego i stwierdzenie zgonu),\n • instytucje prawa spadkowego (testamenty ustne i wojskowe),\n • zagadnienie dopuszczalności wykorzystania, uszkodzenia lub zniszczenia cudzej rzeczy,\n • wpływ sytuacji kryzysowych na instytucje dawności i sposób liczenia terminów.
\n\nUwzględniono w dodatku rozwiązania przyjęte w kolejnych tzw. Tarczach antykryzysowych wprowadzanych w związku z pandemią COVID-19. \n\n Książka jest asygnowana dla pracowników administracji odpowiedzialnych za zamówienia publiczne i nadzór nad realizowaniem umów, sędziów, adwokatów i radców prawnych, a także wszelkich zainteresowanych tematyką odpowiedzialności cywilnej.