\n\n W opracowaniu kompleksowo omówiono zagadnienia dotyczące wyborów samorządowych – od przedstawienia podstaw prawnych i zasad ich przeprowadzania, po omówienie poszczególnych etapów wyborczych i środków zaskarżania, jakie przysługują wyborcy, w tym m.in.: tworzenie obwodów głosowania, a także rejestru i spisu wyborców, zarządzenie wyborów do rad/sejmików, ilość radnych i zgłaszanie kandydatów na radnych protesty wyborcze, wygaśnięcie mandatu radnego, wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz wybory dodatkowe i przedterminowe, procedura zgłaszania kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, wybór i odwołanie zarządu powiatu albo województwa, przepisy szczególne dotyczące wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików województw.
\n\nPoszczególne rozdziały zostały wzbogacone o schematy działań oraz wzory dokumentów wraz z przykładami postanowień proceduralnych w zakresie omawianej w nich problematyki. Uwzględniono również najnowsze zmiany przepisów prawnych, w tym m.in.
wprowadzonych na podstawie ustawy z 11.01.2018 r. O zmianie niektórych ustaw w celu rozszerzenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. \n\nDodatkowo publikacja zawiera liczne przykłady i propozycje rozwiązań zagadnień dotąd nieporuszanych w literaturze przedmiotu lub słabo zbadanych.
Przywołuje poglądy wyrażone w doktrynie i w piśmiennictwie prawa administracyjnego, zwłaszcza w kontekście cyklu wyborczego w jednostkach samorządu terytorialnego. Jest uzupełniona aktualnym orzecznictwem sądowym w zakresie problematyki ustrojowej i wyborczej.
\n\n Adresaci:\nKsiążka stanowi kompendium wiedzy pracowników jednostek samorządu terytorialnego u progu nowej kadencji, wraz ze wyodrębnioniem typowo pojawiających się wątpliwości prawnych oraz zaprezentowaniem sposobu ich rozwiązania.
Będzie także {pomocn|przydatn)a kandydatom w wyborach samorządowych, jak również przedstawicielom zawodów prawniczych.