\n\nDziałalność w zakresie ochrony zdrowia narażona jest na mnóstwo zagrożeń związanych nie tylko ze sferą medyczną, lecz też ekonomiczną czy technologiczno-informatyczną. Rozwiązanie problemów połączone z reakcją na pojawiające się zagrożenia, czyli skuteczne zarządzanie ryzykiem, stało się ważnym obszarem aktywności współczesnych menedżerów w instytucjach ochrony zdrowia.
Brak działań minimalizujących to ryzyko prowadzi do utraty ciągłości funkcjonowania podmiotu albo konieczności ograniczania zakresu świadczonych usług a choćby czasowego zawieszenia działalności leczniczej.
Książka omawia teoretyczne i praktyczne aspekty zarządzania ryzykiem w placówkach ochrony zdrowia, definiuje najmocniej charakterystyczne jego obszary (m.in. Ryzyko zdrowotne, cybernetyczne, związane z ochroną danych osobowych) i szczegółowo wyjaśnia, na czym polegają działania zaradcze.
Publikacja omawia także ogólne wytyczne systemu kontroli zarządczej oraz uregulowania normy ISO 31000:2018, będącej zbiorem założeń ramowych, procesów i zasad, których należy przestrzegać przy opracowywaniu i wdrażaniu procesu oceny ryzyka w każdej organizacji.
\n\nOpracowanie zostało wzbogacone o przykładowy rejestr ryzyka i opis procesu przygotowywania raportu z realizacji celów, zadań, a także ryzyka w ramach kontroli zarządczej pochodzący z systemu wspierającego zarządzanie procesami oraz o sporo rysunków i tabel, które pozwolą lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia i pokonać ewentualne trudności.
\n\n Adresaci:\nPublikacja przeznaczona jest dla menedżerów instytucji opieki zdrowotnej, a także ekonomistów, finansistów i agencji rządowych. Zainteresuje dodatkowo pracowników naukowych, a także studentów kierunków medycznych i zarządzania publicznego.