\n\nPublikacja jest przewodnikiem po zagadnieniach dotyczących instytucji zwolnień grupowych oraz możliwości działań restrukturyzacyjnych zatrudnienia. Autorzy w przystępny sposób przedstawiają rozwiązania zawarte w ustawie z 13.03.2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Z 2018 r. Poz. 1969 ze zm.). \n\n W poradniku poruszono takie kwestie jak: szczególne zasady rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, tj.: zawiadomienie o zwolnieniach grupowych, rola związków zawodowych w ramach procedury zwolnień grupowych, kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych, program dobrowolnych odejść; uprawnienia pracowników, tj.: objęcie szczególną ochroną przed wypowiedzeniem albo rozwiązaniem stosunku pracy, pierwszeństwo w ponownym zatrudnieniu, odprawa pieniężna, odszkodowanie dla pracowników na podstawie przepisów Kodeksu pracy; restrukturyzacja zatrudnienia w organizacji w ramach tzw.
tarczy antykryzysowej, tj.: zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FUS (ZUS), zawieszenie opłacania składek, możliwość uzyskania pożyczki z Funduszu Pracy, świadczenie postojowe dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne.
\n\nKsiążka została uzupełniona o treści ustaw składających się na rządowe wsparcie w odpowiedzi na kryzys na rynku pracy spowodowany COVID–19, dzięki czemu odpowiada na najistotniej aktualne problemy i bieżące zmiany legislacyjne związane z trwającym kryzysem.
\n\n Adresaci:\nPraktyczny charakter poruszonych zagadnień sprawia, iż książka będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla praktyków, zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, jak i dla przedstawicieli zawodów prawniczych – adwokatów i radców prawnych, którzy w swej pracy stykają się z problemem zwolnień grupowych.