"Praca nie tylko wypełnia lukę w polskiej literaturze dotyczącej systemu prawa podatkowego, ale jest oryginalną próbą krystalizacji jednego z ogólnych założeń, jakie powinno przyświecać interpretacji prawa podatkowego. (...) Należy zaakcentujeć, iż potrzebę eksponowania zasady in dubio pro tributario autor wspiera nie tylko argumentacją wziętą z obserwacji funkcjonowania systemu podatkowego (tj. Stanu prawa podatkowego i obserwacji praktyki orzeczniczej) w Polsce, ale ustalił, iż zasadę tę można postrzegać - o czym była już mowa - jako konsekwencję quasi-logiczną norm konstytucyjnych. Te dwa nurty argumentacji dają efekt synergii. Sprawia to, iż pracę czyta się z zainteresowaniem, a wartościowa powłoka merytoryczna korzystnie koresponduje z dojrzałą i przychylną formą opracowania."
Prof. Dr hab. Bogumił Brzeziński
"Praca ta - jako pierwsze monografi czne opracowanie wyjątkowo ważnego,dodatkowo kontrowersyjnego zagadnienia realizacji w prawie podatkowym zasady in dubio pro tributario będzie na pewno przedmiotem szerokiej dyskusji w polskiej doktrynie prawa podatkowego."
Prof. Dr hab. Ryszard Mastalski
"Sumując, należy stwierdzić, iż rozprawa habilitacyjna dr. Adama Mariańskiego, ze względu na przemyślaną, niebanalną i wyraźną koncepcję, która pozostała konsekwentnie zrealizowana stanowi ważną pozycję monografi czną z dziedziny prawa podatkowego. Autor jest z pewnością idealnym znawcą tej gałęzi prawa."
Prof. Dr hab. Włodzimierz Nykiel