Zjawisko terroryzmu jest przedmiotem wielu prac naukowych, opracowań monograficznych, tematem konferencji. Tak pokaźne zainteresowanie terroryzmem stanowi wynik gwałtownego, ponadnarodowego, charakteru tego zagrożenia współczesnego bezpieczeństwa.
Terroryzm rozumiany jako działalność osoby albo grupy osób zmierzająca do dezorganizacji życia społecznego i politycznego pojawił się w XIX w. — stanowił produkt nowożytnego społeczeństwa masowego. Społeczeństwa, w którym media odgrywają pierwszoplanową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej.
W tym czasie zaczęto rozgraniczać pojęcia: „terror" i „terroryzm". Poprzez ostatnie dwa stulecia (od końca XIX do początków XXI w.), okresu aktywnej występowaniu terroryzmu w życiu społeczno-politycznym człowieka (zwykle na gruncie europejskim), zjawisko to przechodziło transformację celów i motywów działania.
W opracowaniu odniesiono się do najszczególniejszych, z punktu widzenia współczesnego zagrożenia terroryzmem, kwestii. Rozdział pierwszy poświęcony został istocie postrzegania obecnie tego najgroźniejszego zagrożenia współczesnego świata.
W rozdziale drugim omówiono finansowanie współczesnej działalności terrorystycznej. Jest to bardzo widoczna kwestia wobec faktu, że nie byłoby tak powszechnego i okrutnego w swej działalności terroryzmu, gdyby nie olbrzymie środki finansowe pozyskiwane przez organizacje terrorystyczne na swoją działalność.
Kolejny, trzeci rozdział dotyczy strony organizacyjnej aktywności terrorystycznej. Rozdział czwarty charakteryzuje współczesne organizacje terrorystyczne, a piąty wskazuje na generalne kierunki działań podejmowanych w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi.